Jak działa druk 3D

Druk 3D już dawno temu przeszedł drogę z hipotezy w faktyczność, zaś na przestrzeni minionych lat drukarki 3D stały się dużo tańsze a także bardziej przystępne. Eksperci przewidują, iż w nadchodzących latach technika druku 3D będzie powszechnie obecna w naszych domach i będziemy korzystać z niej na co dzień niczym z ekspresów do kawy. Teraz druk 3D jest wykorzystywany do produkcji ogromnie szerokiego zakresu rzeczy: zaczynając od prototypów części do narzędzi oraz maszyn w branżach lotniczych czy motoryzacyjnych, poprzez druk implantów w chirurgii, zaś skończywszy na całym szeregu rzeczy codziennego użytku, zabawek. Czym jest faktycznie druk 3D, czy jest nam nieodzowny i czy faktycznie za parę lat każdy z nas będzie ją miał?


wydruk 3d
Drukarka 3D nie stworzy obiektu na życzenie jak to zademonstrowano np. w „Star Treku„, jednakże rosnący szereg drukarek 3D oraz różnych technologii z jakich korzystają, zaczął już rewolucjonizować biznes kreowania rzeczy na przeróżnych segmentach rynku. Materiały do druku 3d to: tworzywo sztuczne, ceramika albo metal (surowców do druku ciągle przybywa). (http://drukarki3d.pl/materialy/) Drukowanie przedmiotu polega na kreowaniu a także nakładaniu warstewki surowca o określonej grubości na stole drukarki, a gdy warstwa zostanie wydrukowana, nakładaniu kolejnej - http://drukarki3d.pl/.

Branża przemysłowa używa technologii druku 3D już od powyżej 20 lat. Za jej pomocą wykonuje prototypy urządzeń, na potrzeby badań. W 1986 roku Charles Hull wykonał pierwszą komercyjną drukarkę 3D. Maszyna Hulla używała stereolitografii, techniki jaka utwardza laserem kolejne warstwy polimeru. Hull jest uznawany za jednego z pionierów techniki druku 3D. Jednakże jako technologia, druk (sprawdź ofertę wizyjnej kontroli jakości) 3D zostawał nieznany szerszej publiczności. Zmieniło się to względnie niedawno: w Stanach Zjednoczonych zaczęły powstawać mnogie start-upy, jakie wykorzystując ideę RepRap poczęły tworzyć a także sprzedawać swe urządzenia zwykłym użytkownikom.


oprogramowanie dla drukowania 3D
Author: Creative Tools
Source: http://www.flickr.com
Druk 3D na pewno nie zastąpi klasycznych linii produkcyjnych kreujących produkty masowego użytku. Drukarka 3D nie może wydrukować najprostszych urządzeń składających się z paru typów surowców. Pomimo całej swej prostoty, nie skonstruujemy w mieszkaniu z pomocą drukarki 3D funkcjonalnej szczotki do zębów, bądź maszynki do golenia. Jednak z drugiej strony, drukarki 3D odnajdą się z sukcesem wszędzie tam gdzie potrzebna będzie personalizacja, unikatowość projektu albo mała ilość produktów.